Jak będzie wyglądała przyszłość pedagogiki?

Nowa reforma edukacji wywołała spore zamieszanie na rynku pracy. W obliczu nadchodzących zmian, wiele osób zaczęło zastanawiać się nad tym, czy studiowanie pedagogiki gwarantuje znalezienie zatrudnienia? Instytut Studiów Podyplomowych podpowiada, jak poradzić sobie w obecnej sytuacji, i czy rzeczywiście jest się czego obawiać.

Nie taka reforma straszna, jak ją malują?

Jakiekolwiek zmiany by nie miały miejsca w polskiej oświacie, dobre wykształcenie pedagogiczne po studiach, takich jak między innymi studia podyplomowe, zawsze będzie atutem, który pomoże nam w znalezieniu pracy. Media wciąż informują nas o wielkiej redukcji etatów i zwolnieniach, w związku z likwidacją gimnazjów. Warto zaznaczyć, że nie oznacza to przecież iż zmaleje ilość uczniów, klas, czy przedmiotów. Reforma edukacji z pewnością nie zablokuje dostępu do rynku pracy wykwalifikowanym specjalistom i pedagogom, którzy ukończyli studia, lub są w ich trakcie. Co prawda, chwilowe turbulencje mogą niekorzystnie wpłynąć na możliwość zatrudnienia w okresie wprowadzania nowych przepisów, jednak nie spowoduje to, iż aktywni obecnie nauczyciele przestaną przechodzić na emeryturę, a rodzice przestaną zapisywać swoje dzieci do szkół, które będa potrzebowały kadry nauczycielskiej i nie tylko.

Szansa dla innowacyjnych specjalności

W takim razie – czy nadal warto zapisywać się na studia podyplomowe z pedagogiki? Czy zagwarantuje nam to zatrudnienie w przyszłości? Po pierwsze, należy tu zwrócić uwagę na to, że żadne studia nie gwarantują nam zatrudnienia. To, czy znajdziemy pracę w zawodzie, zależy od naszego podejścia, sprytu i rozeznania w warunkach, które panują na rynku pracy. Zmiany w polskich szkołach staną się fantastyczną szansą dla niszowych i mniej oczywistych kierunków, takich jak Integracja sensoryczna, Neurodydaktyka, Informatyka, Doradztwo zawodowe, czy Edukacja dla bezpieczeństwa. Wynika to nie tylko z nowego programu nauczania i nowych przedmiotów, ale także z trwającego od lat postępu, który sprawia, że rodzice oczekują od szkół coraz lepszego kształcenia i opieki na dziećmi. To wymusza na wielu placówkach organizacje nowych form nauczania, do czego potrzebni są odpowiednio przygotowani specjaliści. Stając się jednym z nich, zyskasz nieprzeciętne perspektywy zawodowe!

Przyszłość pedagogiki z pewnością zaskoczy nas pod wieloma względami. Obawiać się jej powinny tylko osoby, które nie nadążą za zmianami. Ci, którzy będą posiadali odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, zdobyte np. w trakcie innowacyjnych studiów podyplomowych, doskonale odnajdą się w nowych warunkach.

Dodaj komentarz