Nauka angielskiego a dysleksja

Dyslektycy często zmagają się z problemami w nauce języka ojczystego. Mimo znajomości zasad pisowni, popełniają błędy ortograficzne, przestawiają szyk liter w wyrazach i mają problemy z głośnym czytaniem. Z reguły dla ucznia z dysleksją język obcy także stanowi większe wyzwanie niż dla jego rówieśników. Jak zatem pomóc dziecku, by nie zniechęcić go do nauki i sprawić, by wiedza z angielskiego towarzyszyła mu przez całe życie, a nie tylko do najbliższego sprawdzianu?

Nauka przez zabawę

Dla dzieci, nie tylko tych z dysleksją, nauka z wykorzystaniem piosenek, rysunków czy wierszyków jest zawsze atrakcyjna. W przypadku dyslektyka szczególnie ważne jest, aby podczas przygotowywania się do lekcji zaangażować wszystkie zmysły. Osoby te mają bowiem większe niż inni problemy z koncentracją i łatwiej rozproszyć ich uwagę. Ucząc się z dzieckiem angielskiego, zachęcajmy je np. do wykonywania ilustracji odpowiadających znaczeniu słówek, a następnie pozwólmy mu na dorysowanie tego, co kojarzy mu się z danym pojęciem. Możemy przygotowywać też z uczniem kolorowe notatki. Ale pamiętajmy, że nadmiar barw czy wyróżnień może jednak rozpraszać jego uwagę. Dobrym ćwiczeniem jest pisanie w powietrzu obiema rękami. Dziecko poruszając wyciągniętym przed siebie palcem (raz prawej, a raz lewej ręki), może naśladować czynność pisania danego słówka, a jednocześnie głośno je wypowiadać lub nawet wyśpiewywać. Podczas nauki języków obcych niezastąpione są też oczywiście wszelkie nagrania, piosenki czy krótkie animacje. Wiele z nich dostępnych jest w internecie, z czego warto skorzystać.

Systematyczne powtórki

Badania pokazują, że wszelkie przerwy w nauce są dla dyslektyków wyjątkowo niekorzystne. Zdarza się czasem, że przez wakacje dzieci zapominają znaczną część przyswojonego materiału. Trudno jednak zachęcić nasze pociechy do nauki w dni wolne. Przepytywanie ucznia na siłę może go tylko zniechęcić. Warto więc „przemycać” powtórki podczas wykonywania codziennych czynności. Możemy np. poprosić dziecko o wymienienie po angielsku nazw produktów spożywczych przyniesionych ze sklepu lub co jakiś czas zwrócić się do niego z pytaniem w języku obcym. 

Jeśli interesuje Cię angielski Częstochowa, zajrzyj na: http://tarkowski.edu.pl/.