Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Wielu młodych stomatologów pragnie otworzyć swój własny gabinet. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele wymogów trzeba spełnić, aby stworzyć i wyposażyć gabinet stomatologiczny. Warunki stawiane przez Ministerstwo Zdrowia dotyczą zarówno metrażu lokalu, jak i odpowiedniego sprzętu.

Każdy gabinet stomatologiczny powinien mieć minimalną powierzchnię o wielkości 15-18 m2. Z tego ok. 10-12 m2 powinniśmy przeznaczyć na przestrzeń, w której stomatolog będzie wykonywał swoją pracę. Reszta metrażu powinna zostać wygospodarowana na poczekalnię, oddzielnie toalety dla personelu i pacjentów, a także – w przypadku większych przestrzeni – na pomieszczenie socjalne.

Umeblowanie

Przede wszystkim wszystkie meble, zarówno w poczekalni, jak i w gabinecie, powinny być gładkie, wytrzymałe oraz łatwe do zmywania. Z racji tego, że w gabinecie wymagana jest sterylna czystość, meble powinny myć umiejscowione na kółkach, nóżkach lub podwieszane. Takie rozwiązanie pomaga łatwo utrzymać w czystości podłogę. Chyba najważniejszy mebel, jaki powinien się znaleźć w gabinecie dentysty, to oczywiście unit stomatologiczny, czyli fotel ze wszystkimi urządzeniami, potrzebnymi do wykonywania zabiegów. Warto wybrać funkcjonalny model, w którym będziemy mieli możliwość dołączenia dodatkowych narzędzi. Jak wiadomo, na rynek wprowadzane są co jakiś czas nowe technologie i ważne, żeby uzupełniać nasz unit w miarę możliwości o nowoczesne narzędzia.

Wyposażenie

Pierwszą w kolejności rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć, są materiały stomatologiczne, takie jak lusterka, upychadła, kubeczki, eskawatory czy pęsety. Ważnym elementem wyposażenia jest także autoklaw, służący do sterylizacji narzędzi. Jeśli nasza działalność poszerzona jest o chirurgię stomatologiczną, musimy również zainwestować we wszelkiego rodzaju narzędzia chirurgiczne. Należą do nich przede wszystkim osteotomy, nożyczki do nici, haki czy uchwyty na skalpele. Przydadzą nam się również takie instrumenty chirurgiczne, jak skalpele, ostrza do skalpeli, serwety operacyjne czy szwy chirurgiczne. Pamiętajmy także o wszelkich artykułach sanitarnych, które zagwarantują bezpieczeństwo zarówno nam, jak i naszym pacjentom.

Wszelkie materiały stomatologiczne oraz narzędzia dostępne są tutaj: sklep medyczny online.

Dodaj komentarz