Podstawowe zasady metody Callana

W 1960 roku Robert Callan – nauczyciel angielskiego we włoskiej armii, postanowił zmodernizować sposób nauki języków obcych. W efekcie stał się twórcą metody, która miała przyspieszać czterokrotnie osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów. Rozwiązanie stworzone dla żołnierzy wkrótce znalazło swoich zwolenników u nauczycieli, którzy dostrzegli potencjał w niekonwencjonalnej metodzie. Czym cechuje się sposób Callana?

Sposób organizacji lekcji

Zajęcia prowadzone w myśl metody Callana mają dość schematyczny przebieg. Opierają się one przede wszystkim na mówieniu – uczniowie zadają i opowiadają na pytania. Każda lekcja rozpoczyna się powtórką materiału poznanego na poprzednim spotkaniu. Uczniowie zadają wzajemnie pytania ze słownictwem z poprzedniej lekcji i odpowiadają pełnymi sformułowaniami. Ma to za zadnie wykreować u uczniów odruchowe używanie odpowiednich sekwencji, bez poznawania reguł i rozwiązywania ćwiczeń w podręczniku. 

Tempo wypowiedzi

Dodatkowym założeniem metody Callana jest szybkość wypowiedzi. Podczas zajęć lektor wypowiada około 200 do 240 słów na minutę i komunikuje się jedynie w języku angielskim. To naprawdę szybko, jeśli porównamy tempo prowadzenia naturalnej rozmowy, gdzie pada od 150 do 180 słów na minutę. Proces powtórek danego materiału trwa do momentu, aż każdy uczestnik zajęć osiągnie odpowiednie tempo wypowiedzi. Takie podejście sprawia, że kursanci są wstanie zrozumieć natychmiast usłyszany komunikat. Dzięki temu w przyszłości bez problemu zrozumieją rozmówców, dla których angielski jest językiem ojczystym.

Umiejętności gramatyczne

Nauka gramatyki podczas tradycyjnej lekcji języka angielskiego, to zapamiętywanie reguł, a następnie rozwiązywanie przy ich pomocy ćwiczeń w podręczniku. Metoda Callana zakłada przekazywanie wiadomości gramatycznych w praktyce. Kursanci używają odpowiednich sformułowań intuicyjnie. Lektor ma za zadanie czuwać nad poprawnością wypowiadanych kwestii i natychmiast interweniować, jeśli wypowiedź nie jest poprawna pod względem gramatycznym. Takie podejście do nauki języka wciąż jest bardzo popularnym rozwiązaniem, sprawdź pod callan Częstchowa http://tarkowski.edu.pl/.