Czym zajmuje się lektor? Praca i zarobki

praca i zarobki lektora

Lektor to profesjonalista, który używa swojego głosu do podkładania go pod postaci, narracji, reklam i innych nagrań dźwiękowych. Aktorzy głosowi słyszani są w różnych mediach, w tym w animacji, filmie, telewizji, radiu, grach wideo, audiobookach, reklamach. Czym dokładnie zajmują się lektorzy? Jakie są ich zarobki?

Obowiązki zawodowe lektora – czym się zajmuje?

Aktorzy głosowi odpowiedzialni są za unikalne głosy postaci w filmach, programach telewizyjnych, grach wideo. Podczas lokalizacji zagranicznych materiałów aktorzy głosowi ponownie nagrywają dialogi w innym języku, by były one łatwe w odbiorze. Także odpowiadają za narrację w filmach dokumentalnych, filmach edukacyjnych, audiobookach i innych materiałach, w których do przekazania informacji wymagany jest wyraźny i wciągający głos. Często użyczają oni swoich głosów w reklamach telewizyjnych, reklamach radiowych i filmach promocyjnych, aby pomóc w promowaniu produktów lub usług. Takie materiały mogą być emitowane w różnych mediach, zarówno lokalnie, jak i w całym kraju. Również aktorzy głosowi nagrywają materiały dla zautomatyzowanych systemów telefonicznych, wirtualnych asystentów i systemów nawigacji.

Ile zarabiają lektorzy?

Ostateczne zarobki lektorów zależne są od zróżnicowanych kwestii, dlatego trudno jest z góry wskazać, jakie są ich wypłaty. Zwykle przygotowanie krótkiego nagrania głosowego jest kosztem od około 200 do 1000 złotych, natomiast popularni lektorzy mają znacznie wyższe stawki. Zarobki aktorów głosowych mogą się znacznie różnić w zależności od kilku czynników:

  • Doświadczenie i poziom umiejętności – uznani aktorzy głosowi z dużym portfolio i uznaniem często osiągają wyższe stawki niż ci, którzy dopiero zaczynają.
  • Zakres projektu – rodzaj projektu i jego docelowa publiczność wpływają na wynagrodzenie. Projekty o wysokim statusie lub te o szerszym zasięgu to wyższe zarobki.
  • Zasięg – na przykład ogólnokrajowa reklama telewizyjna zazwyczaj kosztuje więcej niż lokalna reklama radiowa.

Gdzie można skorzystać z usług lektora?

Osoby, którym zależy na skorzystaniu z usług lektorskich, mogą obecnie znaleźć je w wielu serwisach internetowych – studio lektorskie – https://www.powitania.pl/ online, nazywane również internetowym bankiem głosów, jest najpopularniejszym sposobem na zamówienie nagrań lektorskich bez potrzeby wychodzenia z biura albo z domu. Więcej informacji dotyczących oferty lektorów można znaleźć w internecie – na stronach banków głosów oraz na stronach należących do lektorów, za pośrednictwem których również można składać zamówienia na nagrania.

Dodaj komentarz