Energia elektryczna jest niezbędnym elementem naszej codzienności. Zastanawiałeś się jednak skąd bierze się prąd? Czym różni się sprzedawca energii od jego dostawcy? Na to i na wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź poniżej.
Jeśli jesteś odbiorcą energii elektrycznej warto poznać podstawowe pojęcia z nią związane. Dlatego poniżej przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Skąd bierze się prąd?
Energia elektryczna jest wytwarzana w elektrowni z dostępnego paliwa, głównie węgla kamiennego i brunatnego. Następnie prąd jest przesyłany do Głównych Punktów Zasilających, po czym trafia do sieci dystrybucyjnej, domów i firm. Dostawa i sprzedaż energii elektrycznej dokonywana jest przez dwa oddzielne podmioty: dystrybutora prądu oraz sprzedawcę energii.
Kim jest dystrybutor energii elektrycznej?
Dystrybutor prądu to domyślna nazwa Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD). To podmiot, który jest właścicielem infrastruktury energetycznej wykorzystywanej do dystrybucji energii.
Obowiązki dystrybutora prądu są regulowane ustawowo. Podmiot ten zobowiązany jest między inymi do:
- prowadzenia ruchu sieciowego w sieci dystrybucyjnej,
- planowania rozwoju sieci dystrybucyjnej,
- umożliwienia realizacji umów sprzedaży energii elektrycznej,
- utrzymania optymalnego poziomu bezpieczeństwa funkcjonowania sieci dystrybucyjnej.
Kim jest sprzedawca prądu?
Sprzedawca prądu to spółka, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną na rynku hurtowym lub detalicznym. Aby prowadzić tego typu działalność konieczne jest uzyskanie koncesji na obrót energią elektryczną, którą wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Mówiąc najprościej sprzedawca prądu jest to firma, która nie musi posiadać własnej sieci, ale może pośredniczyć w tym procesie i sprzedawać prąd.
Kiedy warto zmienić dostawcę energii elektrycznej?
Jeśli uznasz, że oferta innego dostawcy jest dla Ciebie atrakcyjniejsza od obecnej możesz w każdej chwili dokonać bezpłatnej zmiany operatora. Procedura zmiany składa się z kilku etapów. Możesz przeprowadzić ją samodzielnie lub udzielić pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy. W drugim przypadku Twoja rola ograniczy się do niezbędnego minimum – do wyboru nowego sprzedawcy i podpisania umowy.
Jak dobrać odpowiednią taryfę?
Wybór najbardziej korzystnej taryfy opłat za energię elektryczną jest nie lada wyzwaniem. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się kiedy i w jakich godzinach zużywasz najwięcej prądu. Sprzedaż energii elektrycznej do gospodarstw domowych w Polsce najczęściej opiera się o dwie taryfy: G11 i G12. Przy wyborze odpowiedniej taryfy warto także skontaktować się z kilkoma dostawcami energii i zapoznać się z proponowaną przez nich ofertą.