Jak dbać o protezę zębową i do niej przywyknąć?

Proteza zębowa musi zastąpić nasze prawdziwe uzębienie, więc logiczne jest, że należy o nią dbać z taką samą starannością jak o zęby. Źle czyszczona i przechowywana proteza będzie powodowała stany zapalne w jamie ustnej, nieświeży oddech i szybciej się zużyje. Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo czyścić protezę i gdzie ją przechowywać, sprawdź nasze porady.

Mycie i czyszczenie protezy zębowej

Przede wszystkim musimy zapytać naszego protetyka o specjalistyczną pastę do mycia protezy i rodzaj szczoteczki, która jej nie uszkodzi, ale dokładnie wymiecie wszystkie zanieczyszczenia z uzębienia. Protezę możemy również moczyć w wodzie z dodatkiem renomowanych tabletek, które rozpuszczamy – podobnie, jak tak zwane witaminy plusz. Dzięki temu proteza zawsze będzie czysta i unikniemy stanów zapalnych w jamie ustnej oraz nieświeżego oddechu. Pamiętajmy także o regularnym wymienianiu szczoteczki. Powinniśmy robić to z podobną częstotliwością, jak wtedy, gdy mieliśmy własne uzębienie. Najważniejsze, by nie szczotkować jedynie tej części protezy, na której znajdują się zęby, ale całą jej powierzchnię. To szczególnie ważne, gdy nosimy, np. całościową górną protezę. Myjemy ją co najmniej dwa razy dziennie lub po każdym posiłku.

Jak przechowywać protezę zębową?

Jeśli wyjmujemy ją na noc, najpierw należy dokładnie umyć i osuszyć protezę, a następnie umieścić w specjalistycznym opakowaniu. Możemy kupić je w aptece, sklepie medycznym lub bezpośrednio u protetyka. Unikajmy pozostawiania uzębienia na wierzchu, w przypadkowych miejscach, by nie gromadziły się na nim bakterie.

Jak przywyknąć do protezy zębowej?

Chcąc przywyknąć do protezy zębowej trzeba przełamać swój opór i nosić ją jak najczęściej. Nawet na noc lub w sytuacji, gdy jesteśmy sami i nie musimy krępować się z powodu braków w uzębieniu. W ten sposób nasza jama ustna przyzwyczai się do protezy i nie będzie traktować jej jako ciała obcego. Z czasem pozbędziemy się dyskomfortu posiadania w ustach protezy i przywykniemy do niej. Jeśli nie wiemy, jak postępować z protezą, jeśli chodzi o jej czyszczenie i przechowywanie, protetyk Rzeszów pomoże nam rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowie na nasze pytania.