Hirudoterapia – na czym polega leczenie pijawkami?

Choć leczenie pijawkami jest starym i sprawdzonym sposobem leczenia wielu schorzeń, wraz z postępem medycznym odszedł on do lamusa. W dzisiejszych czasach hirudoterapia powraca do łask i znów zaczyna być doceniana przez lekarzy. Na czym dokładnie polega? Jakie choroby i schorzenia można leczyć za pomocą pijawek?

O hirudoterpii 

O leczeniu pijawkami pisali już starożytnie Egipcjanie. Jest to metoda znana i stosowana od zawsze, ale intensywny rozwój medycyny w XX wieku spowodował, że przestała być ona stosowana powszechnie. Jednak jej właściwości i skuteczność powodują, że aktualnie wracają one do łask. Do hirudoterapii wykorzystywane są jedynie pijawki z hodowli laboratoryjnej oraz te, posiadające świadectwo pochodzenia. Są to przede wszystkim pijawki lekarskie lecznicze, pijawki lecznicze apteczne oraz pijawka lekarska orientalna.

W jaki sposób pijawki leczą lub wspomagają leczenie rożnych schorzeń? Przywierają one otworem gębowym do ciała żywiciela i wysysają z niego krew. Co ciekawe, jedna pijawka jest w stanie wyssać ilość krwi, odpowiadającą jej dziesięciokrotnej masie. Wysysaniu krwi towarzyszy natomiast wydzielanie z gruczołów ślinowych pijawki substancji leczniczych i prowadzanie ich do ludzkiego krwiobiegu. Niestety, po zakończonym zabiegu pijawki muszą zostać usunięte, bowiem prawnie zabronione jest stosowanie tej samej pijawki dla innej osoby.

Jakie choroby można leczyć pijawkami? 

Hirudoterapia nie jest niestety lekarstwem na wszystkie schorzenia, jednak skutecznie leczy lub wspomaga leczenie wielu chorób układu sercowo-naczyniowego, choroby i bóle serca, krwiaki i zakrzepy, choroby kobiece, choroby skóry, płuc, oskrzeli, przewodu pokarmowego i wątroby, wrzody żołądka, żylaki hemoroidy, rwę kulszową, bezpłodność i prostatę oraz wiele innych. Często jest w stanie także zapobiegać chorobom nowotworowym.

Należy również pamiętać, że leczenie pijawkami jest absolutnie zabronione w przypadku, gdy cierpi się na hemofilię lub inną chorobę związana z niedoborem czynników krzepnięcia, zaawansowaną anemię oraz u kobiet w ciąży. Istnieje również wiele innych przeciwwskazań oraz środków ostrożności, z którymi warto zapoznać się zanim udasz się na zabieg.

Dodaj komentarz