Czym są inteligentne miasta?

Temat inteligentnych i energooszczędnych domów pojawia się coraz częściej w szeroko pojętej prasie i mediach. Wskazywane są ich zalety, punktuje się także wady, jednakże tendencja widoczna jest, iż jest to rozwiązanie przyszłości, które nie tylko posiada walory ekologiczne, ale także i skutkuje niższymi rachunkami za media. Co natomiast z tematem inteligentnych miast? Do tej pory było to raczej zagadnienie czysto związane z tematyką science-fiction. Nadszedł jednakże czas, kiedy to owe science-fiction zostaje wdrażane na naszych oczach w naszym mieście.

Schneider-electric.com jest jedną z głównych firm wprowadzających na polski rynek i w polską rzeczywistość rozwiązania wysoko technologicznie dla zautomatyzowania i optymalizacji procesów zarządzających. W prostszych słowach są to różnego rodzaju urządzenia, połączone ze sobą w systemy zarządzania, których integralna struktura pozwala zoptymalizować ich wydajność, zmaksymalizować efektywność i ograniczyć koszty. Mają one bardzo szerokie zastosowanie zarówno w naszych domach jak i całych miastach.

Czymś, do czego można by porównać takie systemy, są to na przykład zintegrowane systemy sygnalizacji świetlnej, które samodzielnie uczą się częstotliwości ruchu samochodów i innych uczestników ruchu drogowego, analizują korki jak i przepływ ruchu, i proponują najlepsze rozwiązanie dla uzyskania największej przepustowości samochodów w jednym miejscu i w jednym czasie. Celem oczywiście jest całkowite wyeliminowanie korków w miastach, jednakże należy zdać sobie sprawę, iż jeśli mówimy tutaj o dużych miastach, jak na przykład Warszawa, to całkowite zlikwidowanie korków raczej nie chodzi w grę, ze względu na istnienie zjawiska godzin szczytu, jednakże należy stawać się jak najbardziej owe korki ograniczać.

Systemu zarządzające nie tylko domami, nie tylko budynkami, centrami handlowymi, ale i całymi miastami, jest to technologia przyszłości, która powoli jest wdrażana na naszych oczach na nasze ulice. Zważywszy na efekt optymalizacji kosztów, jest to jak najlepszy kierunek, zyska na tym na pewno społeczność jak i środowisko.

Dodaj komentarz