Studia MBA – co warto o nich wiedzieć?

Specjalistyczna wiedza jest w dzisiejszych czasach bardzo wysoko w cenie. To kluczowa przesłanka przemawiająca za podjęciem studiów MBA cieszących się na świecie uznaniem i prestiżem. Co warto wiedzieć na ich temat?

Studia MBA – na czym polegają?

Master of Business Administration – tak właśnie brzmi rozwinięcie skrótu MBA. Studia te są przeznaczone dla absolwentów uczelni wyższych. Najczęściej odbywają się w trybie zaocznym i trwają od 1. roku do 2. lat. Ich bogaty program obejmuje wiele dziedzin, np. księgowość, zarządzanie przedsiębiorstwem, marketing, zarządzanie zasobami ludzkimi, prawo etc. Adresowane są do osób, które pracują bądź chcą pracować na stanowiskach managerskich lub kierowniczych w małych i dużych firmach. W Polsce podjąć je można m.in. w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.

Jaki program MBA wybrać?

Różnorodność programów to istotna cecha wyróżniająca MBA studia. Cena za semestr do niskich nie należy, a uzależniona jest od wybranego programu. Kursy MBA dzielą się na:

– podstawowe – przeznaczone dla zawodowych menedżerów,

– executive – skierowane do menadżerów, którzy mają już co najmniej kilkuletni staż zawodowy,

– global executive – tego typu programy to oferta dla menadżerów zatrudnionych w międzynarodowych instytucjach,

– tematyczne – kursy dla menedżerów specjalizujących się w określonych dziedzinach.

Przy wyborze programu MBA trzeba mieć na uwadze m.in. indywidualne preferencje i stopień doświadczenia zawodowego, a także aktualność kursu i możliwość e-learningu.

Co dają studia MBA?

Studia MBA przyczyniają się do zwiększenia tempa rozwoju zawodowej kariery. Słuchacze zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne we współczesnym biznesie. Uczą się, jak stosować nowoczesne techniki zarządzania oraz wykorzystywać narzędzi menedżerskich, m.in. do postępowania w sytuacjach kryzysowych czy w procesie podejmowania decyzji. Ogromnym atutem studiów MBA jest możliwość nawiązania licznych kontaktów oraz zdobycia bardzo wysokich kwalifikacji, które w świecie biznesu są bezcenne.