Origami to klasyczna wschodnia sztuka tworzenia figurek z papieru, bez użycia kleju. Polega ona na bardzo dokładnym i niezwykle precyzyjnym składaniu kartki papieru w taki sposób, aby w efekcie uzyskać konkretną figurkę. Jest to sztuka naprawdę trudna, jednak jej opanowanie niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści, przede wszystkim dla rozwoju dziecka. Jaki ta japońska sztuka ma rzeczywisty wpływ na kształtowanie naszych dzieci i dlaczego warto ją rozwijać?
Zalety Origami
Korzyści płynące ze sztuki Origami zostały dość wcześnie zauważone przez pedagogów i nauczycieli oraz wprowadzone do edukacji najmłodszych dzieci. Dlaczego? Bowiem Origami to zajęcie wymagające niesamowitego skupienia i koncentracji, a co za tym idzie – uczy logicznego myślenia, precyzji, systematyczności, dokładności, rozwija wyobraźnię przestrzenną i zdolności twórcze. Przede wszystkim jest jednak mądrym zajęciem, świetnym pomysłem na kreatywne i korzystne spędzanie wolnego czasu z dzieckiem. Ponadto Origami uczy dyscypliny, prostoty i estetyki. Podobnie jak wszystkie zajęcia manualne, składanie figurek sztuką Origami rozwija naturalną chęć poznawania świata i uwrażliwia na jego piękno. Pozytywnie wpływa także na ogólny rozwój psychoruchowy dziecka – kształcenie spostrzegawczości, orientacji w przestrzeni, koordynacji psycho-ruchowej, rozwijanie wyobraźni czy logicznego myślenia. Co ciekawe, składanie figurek z papieru niesie korzyści nie tylko dla dzieci. Również dla każdego dorosłego jest to świetny trening mózgu, który poprawia pamięć i koncentrację. Poza tym składając Origami z naszym dzieckiem umacniamy nasze relacje. Zaspokajamy przede wszystkim podstawowe potrzeby: uwagi i stymulacji. Spędzanie czasu z naszym dzieckiem to zawsze dla niego sygnał: „jesteś dla mnie ważny”. Dlaczego więc nie spróbować czegoś, co niesie ze sobą tak wiele korzyści?
Nie taki diabeł straszny…
Origami nie jest sztuką łatwą. Wymaga od nas wiele cierpliwości, staranności, skupienia i precyzji. Z początku może dostarczyć wiele dylematów, jednak aby nauczyć się efektownego składania figurek wcale nie trzeba zapisywać się na specjalne zajęcia plastyczne. Umiejętności te można rozwijać w domowym zaciszu, posiłkując się różnego rodzaju poradnikami. Rynek wydawniczy proponuje nam wiele tytułów mających nauczyć nas tej trudnej sztuki. Warto sięgnąć po taką pozycję, np. Origami Krok Po Kroku, która po kolei uczy, jak składać najprostsze figurki. Wszelkie instrukcje wsparte są dodatkowo kolorowymi fotografiami, a więc Origami może okazać się przysłowiową bułką z masłem. Z biegiem czasu można przecież rozwijać swoje umiejętności i próbować tworzyć coraz bardziej skomplikowane wzory. Trening czyni mistrza!
Praktyczne wykorzystanie figurek Origami
Figurki wykonane z papieru to nie tylko świetna i niosąca wiele korzyści zabawa. Stworzone bowiem zwierzątka bądź kwiaty mogą stać się pięknym i oryginalnym elementem wystroju wnętrza. Przy wykonywaniu tego typu dekoracji ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Możesz stworzyć naprawdę wszystko! W zależności od stylistyki wnętrza możesz dopasować dekoracje tak, jak sobie wymarzysz i nie ograniczają Cię sklepowe oferty. Origami to naprawdę fajny sposób na stworzenie wyjątkowego i indywidualnego wnętrza, w którym poczujesz się komfortowo!