Czy nowe technologie mogą pomóc w rozwoju dziecka?

W przeciągu ostatnich kilku lat nastąpił bardzo duży rozwój technologiczny. Aktualnie jest ona podstawą funkcjonowania wielu dziedzin gospodarki i z pewnością większość z nas nie wyobraża sobie bez niej życia. W życiu młodego człowieka również odgrywa niebagatelną rolę. Nieograniczony dostęp do Internetu, laptopów czy smartfonów spowodował, że dzieci coraz szybciej zaczynają z tych dobrodziejstw korzystać. Jednak warto pamiętać o tym, że należy do tego podejść z głową. W końcu nieustannie zdarza nam się słyszeć jak negatywne skutki może mieć w trakcie rozwoju młodego człowieka. Jak więc, wykorzystać nowe technologie, by nasza pociecha wyciągała z nich jak najwięcej korzyści?

Internet to wiele możliwości

Internet stanowi olbrzymią przestrzeń, która oferuje wiele narzędzi i możliwości. Jeszcze kilkanaście lat temu przez myśl by nam nie przeszło, że załatwimy za jego pośrednictwem tak dużo rzeczy. Ułatwił nam funkcjonowanie na rozmaitych płaszczyznach poprawiając naszą efektywność w pracy, szkole czy domu. Sprawił, że komunikacja z drugim człowiekiem jeszcze nigdy nie była tak prosta i szybka. I choć mówi się, że dla naszych dzieci jest jedynie źródłem zagrożeń, w rzeczywistości może mieć nieocenione korzyści. Korzystając z rzetelnych i sprawdzonych źródeł, młode osoby mają szansę stymulować swoją kreatywność i kształcić się na wielu płaszczyznach. Z uwagi na to, warto książki szkolne uzupełniać dodatkowymi źródłami. Nie brakuje bowiem filmów edukacyjnych, które przekazują wiedzę w przystępny i interesujący sposób. Co więcej, dzieci mają również możliwość skorzystania z podcastów tematycznych. Są to tak naprawdę niczym nieograniczone możliwości, które jeśli tylko będą konsumowane z głową, przyniosą rewelacyjne efekty.

Uważaj na czyhające zagrożenia

W większości obszarów naszego życia oprócz wielu korzyści dopatrzymy się również sporej ilości wad i zagrożeń. To samo możemy powiedzieć o nowych technologiach. Właśnie z uwagi na liczne niebezpieczeństwa, psychologowie nieustannie alarmują, że młodzi ludzie zbyt wiele czasu poświęcają na poruszanie się w wirtualnym świecie. W bardzo łatwy sposób można się od tego uzależnić, co wpłynie na psychikę u dzieci. Bez wątpienia będzie im się coraz trudniej odnaleźć w rzeczywistości, ponieważ rozmowy będą znać jedynie z komunikatorów. Wpłynie to również na ich aktywność fizyczną i zdrowie, ponieważ po pierwsze nie będą się ruszać, a po drugie ich postawa z pewnością pozostawiać będzie wiele do życzenia. Młodzież często decyduje się na niezbyt rozwojowe spędzanie czasu, pasywnie przeglądając media społecznościowe czy grając w gry, które nic nie wnoszą do ich życia. Chcąc uniknąć tych i wielu innych zagrożeń, dobrze jest już na samym początku ustalić z dzieckiem zasady korzystania z Internetu i dokładnie je egzekwować.

Czy da się tu znaleźć równowagę?

Korzystanie z zasobów znajdujących się w Internecie to tak naprawdę kwestia bardzo indywidualna. Każde z dzieci jest zupełnie inne, a to oznacza, że niektóre z nich mogą zostać wciągnięte przez wirtualny świat bardzo szybko. Jako rodzice najlepiej znamy nasze pociechy, dlatego samodzielnie powinniśmy zastanowić się gdzie znajduje się ta zdrowa granica. Co więcej, w tym miejscu dobrze jest też przeanalizować dostępne możliwości i narzędzia, które posłużą monitorowaniu tego jak dziecko korzysta z Internetu. Istnieją specjalne aplikacje, które pozwolą wyłączyć urządzenie, gdy minie ustalony przez nas czas. Możemy również zablokować niektóre strony, tak by młody człowiek nie odwiedzał witryn stanowiących zagrożenie. Natomiast przede wszystkim, dobrze jest rozmawiać z dzieckiem i na bieżąco tłumaczyć mu co przyniesie mu korzyści, a co będzie miało zupełnie odwrotny skutek.