Zobacz, jak nauczyć dziecko samodzielnego myślenia!

Otaczająca nas rzeczywistość jest dość specyficzna i bardzo dynamicznie się zmienia. Jeszcze kilka lat temu nasze codzienne życie wyglądało zupełnie inaczej. Aktualnie każdy z nas stawia sobie ambitne cele i za wszelką cenę do nich dąży. Natomiast odbija się to na tym, że funkcjonujemy w nieustannym pędzie. Natłok obowiązków zamiast maleć, ciągle wzrasta. Posiadając dzieci dobrze wiemy, jak trudno jest pogodzić życiem zawodowe z życiem rodzinnym. Znalezienie balansu wymaga od nas niemałych wysiłków. Jednak warto postarać się o to, aby maksymalnie wykorzystać wolny czas na spędzenie go z naszą pociechą. Kiedy my byliśmy w wieku dorastania, dostępność do wiedzy była nieco bardziej ograniczona. Nikt nie informował naszych rodziców jak nas wychowywać, by osiągnąć określone rezultaty. Natomiast aktualnie mamy nieograniczone możliwości, czy to w postaci Internetu czy licznych książek, z których z łatwością możemy czerpać wiedzę. Dobrze jest to odpowiednio wykorzystać, by nasze dziecko wzrastało w większej samoświadomości i mogło samodzielnie myśleć.

Ciekawość świata

Każdy z nas samodzielnie poznawał otaczający świat. To, jak bardzo rozumieliśmy zachodzące procesy czy zjawiska zależało, i dalej zależy, od tego jak bardzo się danym zagadnieniem zainteresowaliśmy. I choćbyśmy się dwoili i troili, nasze dzieci również będą chciały zrobić to na własną rękę. Bardzo często jest tak, że chcemy pokazać im jak najwięcej świata, natomiast warto pamiętać o tym, że nasza rola powinna zakończyć się na zaoferowaniu wędki, a nie ryby. Nie powinniśmy narzucać dziecku gotowych rozwiązań ani własnego zdania. W związku z tym, że nie da się ukryć, że posiada nasze geny i to my je wychowujemy, przejmie od nas pewne postawy, jednak będzie wiele obszarów, w których nie będzie postrzegać świata tak jak my. Wynika to z rozmaitych przyczyn, a jedną z nich jest chociażby różnica pokoleń. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze dziecko samodzielnie stanowiło o sobie i było pewne dokonywanych wyborów, powinniśmy pozwolić mu podejmować decyzje. Oczywiście w zależności od jego wieku będą one mniejsze bądź większe.

Inny nie znaczy gorszy

Każdy człowiek jest indywidualną jednostką i nie jest możliwym znalezienie dwóch takich samych osób. Posiadamy odmienne cechy charakteru i osobowości, co w konsekwencji wpływa również na różnice w poglądach na konkretne tematy. Zupełnie inaczej postrzegamy świat z uwagi na doświadczenia jakie mieliśmy okazję przeżyć. Z tego powodu, powinniśmy skupić się na sobie, a nie na ocenie poprawności przekonań innych osób. I właśnie taką wartość, warto przekazać dziecku. Nie tylko słowem, ale także czynem, ponieważ to one w głównej mierze świadczą o tym, czy rzeczywiście tak uważamy. Respektując zdanie naszego dziecka, pokazujemy mu, że pomimo różnic możemy wspólnie funkcjonować i wymieniać się konstruktywnymi uwagami. Nauczy to młodego człowieka, że odmienność jest czymś zupełnie normalnym i nie jest powodem do burzliwej niezgody. Jeśli chcemy zaznajomić go z różnorodnością warto sięgnąć między innymi po książki dla dzieci.

Wiara w siebie

Posiadanie własnego zdania w dzisiejszym świecie jest niezwykle trudne. A jeżeli już je mamy, często towarzyszy nam obawa przed jego głoszeniem. Tendencja jaka ma miejsce wyraźnie pokazuje, że wychylanie się poza pewne ramy może okazać się mniej lub bardziej niebezpieczne. Nieraz spotykamy się z tym, że mając odmienne poglądy jesteśmy kompletnie zbywani lub wyśmiewani. Natomiast jeśli będziemy pewni siebie i własnej wartości, nie będzie to na nas w jakikolwiek sposób oddziaływać, ponieważ nie będziemy mieli wątpliwości, że mamy po prostu do tego prawo. Brak solidnych podstaw może doprowadzić do tego, że w przyszłości nasze dziecko będzie podatne na manipulację, co z pewnością nie jest czymś do czego chcielibyśmy doprowadzić. Wspierając ich kreatywność, dając im możliwość podejmowania własnych decyzji i respektując ich poglądy dajemy im komunikat, że są ważni i nie mają podstaw do tego, aby w siebie wątpić.