Ciekawe zawody, gdzie można pracować znając się na Chemii …

chemiaChemia to wyjątkowa dziedzina nauki. W XXI wieku obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój właśnie chemii. W wielu przypadkach wespół z biologami chemicy tworzą substancje ułatwiające nasze życie do granic możliwości.

Ogromne znaczenie chemia ma dla współczesnego budownictwa, w którym stosuje się szereg substancji chemicznych wchodzących w reakcję z tradycyjnymi materiałami budowlanymi poprawiając ich funkcjonalność. Odkrycia chemiczne pozwalają również działać przeciw zanieczyszczeniu planety, umożliwiają ekologiczne odzyskanie wody, jak i stworzenie opału uzdatnionego chemicznie, będącego bezpiecznym dla środowiska. Poprzez doświadczenia chemiczne nie rzadko powstają uboczne produkty całkiem przypadkiem, które są doskonałym materiałem o wszechstronnym zastosowaniu.

Tak jest między innymi z plastikiem, PCV i ich pochodnymi. Swój wkład w postęp cywilizacyjny chemia ma również w medycynie, farmacji. Ilość substancji i różnorodność ich kompilacji w stosownych proporcjach pozwala często przedłużyć nam życie o lata lub uśmierzyć największy ból. Tym samym chemia obecna jest w bardzo wielu dziedzinach życia. W podstawowym zakresie chemię poznajemy w szkole, jak również w domu, często zupełnie nieświadomie i przy okazji. Nie wszystkie reakcje chemiczne i doświadczenia są widowiskowe, jednak większość z nas chemię kojarzy właśnie z wybuchowymi eksperymentami, mieszającymi się cieczami, czy ciekłym azotem, tymczasem chemia to coś więcej.

Będąc chemikiem nie jesteśmy zdani tylko na pracę laboranta, aczkolwiek to najczęstsze miejsce pracy chemika. Studia chemiczne dają co najmniej kilka możliwości rozwoju i specjalizacji. Po studiach chemicznych można zostać na uczelni prowadząc badania i trudniąc się zagadnieniami poddawanymi testom. Prócz pracy naukowe, dającej mnóstwo satysfakcji w razie osiągnięcia sukcesu i zrobienia kroku wprzód można również zostać wykładowcą. Jeśli okaże się, ze odpowiada nam praca edukatora warto przemyśleć pracę w szkole. Coraz pełniejsza oferta zajęć dodatkowych dla dzieci i młodzieży, prowadzenia kółek zainteresowań, uniwersytetów dziecięcych i pokazów chemicznych sprawia, iż na rynku robi się sporo miejsca dla chemików z duszą nauczyciela. Praca nauczyciela w szkole ma szereg wad i zalet, jeśli wykonuje się ten zawód z pasją praca sprawia przyjemność, patrząc na młode chłonne umysły zafascynowane chemią. Na etapie szkoły podstawowej i średniej bardzo wiele zależy od podejścia nauczyciela. Bardzo łatwo jest zachęcić jak i zniechęcić do chemii. Z pozoru chemia wydaje się nieuchwytna, bardzo enigmatyczna, tymczasem jej działanie jest niesamowite – podają eksperci z Preply, korepetycje z chemii w Gdańsku i innych miastach Polski.

Poza pracą w edukacji i sektorze naukowym warto rozejrzeć się za pracą w przemyśle. Nie rzadko zakłady przemysłowe wykorzystują chemię do swojej produkcji. Wyspecjalizowane firmy zajmujące się wykonywaniem badań i testów to doskonałe miejsce do pracy dla chemików różnorodnych specjalizacji. Laboranci odgrywają ogromną rolę w produkcji farmaceutycznej jak i kosmetycznej. Każdy produkt kosmetyczny zanim dotrze na półki drogerii musi zostać wszechstronnie przetestowany. Zanim jednak trafi do produkcji musi zostać opracowana skrupulatna receptura wyrobu, nad którą również pracują chemicy i bio-chemicy a także bio-technolodzy. Tyczy się to nie tylko wyrobów kosmetycznych, ale również szeregu produktów higienicznych, zwłaszcza dla dzieci i niemowląt. Sporym rynkiem jest sektor produktów spożywczych, które są modyfikowane chemicznie dla utrzymania świeżości i przedłużonego terminu przydatności. Wydawać by się mogło, iż w tych pracach nie biorą udziału chemicy,a jednak to praca dla osób ze znajomością chemii. Praktycznie każdy produkt spożywczy jest wzbogacony o „chemię”, jaka przytrzymuje go przy świeżości i zdatności do spożycia. Szczególnym sektorem rynku spożywczego jest przemysł alkoholowy, w którym mogą wykazać się chemicy nadzorując jakość produkcji. To niezwykle odpowiedzialna praca.

Nawozy dla rolników, modyfikowane ziarna to już nie przyszłość przemysłu spożywczego a teraźniejszość. Technologia spożywcza obejmuje zarówno produkty do spożycia przez ludzi jak i pasze dla zwierząt i nawozy do uprawy roślin. Te branże dają szereg miejsc pracy dla chemików, którzy nadzorują pracę na produkcji jak również tworzą coraz to nowe substancje konserwujące, wzmacniające i wspierające wzrost itp.

Szczególnym sektorem w obszarze przemysłu spożywczego jest żywność dla dzieci. Jest ona badana wielokrotnie właśnie przez chemików. Powinna zawierać jak najmniej szkodliwych substancji, jednakże w praktyce bywa różnie. Bardzo często do kontroli i przygotowywania produktów niemowlęcych zatrudnia się osoby specjalizujące się w dietetyce, technologii żywienia jak i chemii. Kompleksowe ujęcie  produktów zapewnia bezpieczeństwo spożycia również w przypadku alergików i osób z nietolerancją laktozy, glutenu.

Istotnym sektorem przemysłu dającym zatrudnienie chemikom jest farmacja. Przemysł farmaceutyczny obejmuje nie tylko leki, medykamenty ale również suplementy diety. Wzmożone zainteresowanie szczepionkami oraz lekami typu placebo wymagają dokładnego opracowania oraz kontroli ich produkcji. Badania prowadzone są w zespołach międzynarodowych, to doskonała okazja do zrobienia kariery zawodowej chemika. Branża farmaceutyczna wciąż się rozwija co za tym idzie poszukuje chemików o otwartych umysłach i gotowych do podjęcia unikalnych badań. Prócz substancji uzyskanych w wyniku reakcji pierwiastków warto również poświecić czas na badanie reakcji z czynnikami naturalnymi, substancjami pochodzącymi z przyrody. Ma to znaczenie nie tylko dla kosmetologii o nurcie naturalnych składników roślinnych ale również dla medycyny naturalnej.

Specjaliści w dziedzinie chemii znajdują zatrudnienie w przemyśle lakierniczym, wyrobu farb, żywic i polimerów. Zarówno na etapie badania jakości jak również przygotowywania coraz to nowszych produktów o zmodyfikowanych właściwościach wymaga opracowania przez chemików. Chemia budowlana to wyjątkowy segment produkcji obejmujący różnorodne substancje żrące i nie tylko. Praca w tym sektorze nie należy ani do przyjemnych ani bezpiecznych, jednakże pozwala wykazać się kreatywnością innowacyjnych rozwiązań służącym poprawie funkcjonalności wyrobów.

Chemicy nie tylko zanieczyszczają planetę ale również ją ratują. W licznych oczyszczalniach ścieków oraz stacjach uzdatniania wody a także instytutach studiów nad środowiskiem, w tym ochroną powietrza i uwalniania atmosfery od nadmiernych zanieczyszczeń pracują chemicy. Monitorują poziom zanieczyszczenia powietrza jak również swoimi działaniami wpływają na poprawę jakości środowiska – podają eksperci z Preply, korepetycje z chemii w Gdańsku i innych miastach Polski.

Dużym zagrożeniem dla środowiska ziemi jest dwutlenek węgla emitowany poprzez spaliny samochodów. W branży motoryzacyjnej pracuje sztab chemików nad minimalizacją emisji CO2 do atmosfery podobnie jak i w rafineriach i przemyśle wydobywczych chemicy opracowują rozmaite procedury postępowania, zajmują się badaniami laboratoryjnymi.

Z powyższych propozycji łatwo wywnioskować jak zawód chemika jest w obecnych czasach ważny i potrzebny. Mimo powszechnej opinii pracy dla wykwalifikowanych chemików nie brakuje. Pomocne w znalezieniu pracy bywają języki obce jak i specjalizacja w danym obszarze. To w jakim segmencie rynku odnajdziemy się najlepiej zależy w dużej mierze od własnych przekonań, trudno bowiem pracować dla koncernów farmaceutycznych hołdując wyłącznie składnikom naturalnym, bądź pracować w fabryce alkoholi będąc abstynentem. Niewątpliwie chemia jest nauka rozwojową, podobnie jak i stanowiska pracy oferowane chemikom.

Na korepetycje z chemii w Gdańsku i innych miastach zapraszamy do http://preply.com/pl/gdansk/korepetycje-z-chemi – platformy gdzie można poznać nauczycieli od chemii i zapisać się na korepetycje z chemii. Czym jest chemia? Dowiedz się na https://pl.wikipedia.org/wiki/Chemia 

Dodaj komentarz