Coraz więcej dobrej jakości zakładów mechanicznych poszerza swoją ofertę o diagnostykę komputerową pojazdów. Z drugiej strony wielu klientów wciąż ma niewielkie pojęcie o tym, co to takiego, na czym polega, a przede wszystkim – jakie płyną korzyści z jej stosowania? Tak naprawdę poznanie i zrozumienie procesu, jakim jest diagnostyka komputerowa samochodów daje odpowiedź na to ostatnie – mówiąc wprost, to czynność, dzięki której mechanik może jeszcze szybciej zlokalizować, a tym samym usunąć usterkę.
Komputer w twoim samochodzie
Współczesne samochody poruszające się po naszych drogach są wyposażone w komputery. Oczywiście nie chodzi o sprzęt pokroju laptopa lub (tym bardziej) komputera stacjonarnego sprytnie ukrytego gdzieś pod maską. Użycie słowa „komputer” stanowi określenie na cały zmechanizowany system zainstalowany w samochodzie, którego zadaniem jest czuwanie nad działaniem każdego podzespołu. Istotnym zadaniem tego systemu jest również odpowiednio wczesne sygnalizowanie wszelkiego rodzaju usterek. W praktyce, jeżeli na desce rozdzielczej w samochodzie pojawi się sygnał o spalonej żarówce w samochodzie albo konieczności wymiany oleju, to za wyświetlenie tej informacji odpowiada właśnie mechanizm komputerowy samochodu.
Z drugiej strony, ten sam system pozwala zweryfikować wątpliwości właściciela co do sprawnego działania pojazdu. Wystarczy bowiem zabrać samochód do warsztatu, gdzie mechanik wykona komputerową diagnostykę samochodu. Wykonanie tej usługi pozwoli na uzyskanie precyzyjnych odpowiedzi w wielu ważnych kwestiach.
Jak to działa?
Tłumacząc najprościej: komputery samochodowe (o których wspomniano wcześniej) sterujące m.in. silnikiem i innymi podzespołami są wyposażone w układy diagnostyczne. Te z kolei producent programuje tak, aby odpowiadały za prawidłowy zakres działań, odpowiedni dla poszczególnych czujników i podzespołów. W momencie, w którym parametry jakiegoś podzespołu przekraczają dopuszczalne granice, komputer samochodowy zapisuje w pamięci odpowiedni kod błędu. Pracownicy warsztatów samochodowych dysponują tzw. testerami diagnostycznymi i dzięki temu, w ciągu kilku minut mogą odczytać informację o zapisanych w samochodzie kodach błędów. To wstęp do zlokalizowania problemu. Często zdarza się też, że rozpoznanie staje się możliwe poprzez wymianę informacji po złączeniu dwóch komputerów. W praktyce wygląda to w ten sposób: pracownik warsztatu samochodowego podłącza komputer samochodowy pod laptop z wgranym specjalnym programem do komputerowej diagnostyki samochodowej. W tym momencie rozpoczyna się poszukiwanie usterki zakłócającej prawidłowe funkcjonowanie pojazdu. W ten sam sposób odbywa się ogólne sprawdzenie stanu technicznego samochodu.
Komputerowa diagnostyka samochodu doskonale sprawdza się nie tylko jako „wykrywacz” wszelkiego rodzaju usterek i ułatwienie pracy mechaników. Usługa okazuje się niezwykle przydatna również przed samym zakupem pojazdu. Kupujący może w towarzystwie doradcy samochodowego albo rzeczoznawcy udać się do warsztatu i wykonać takie badanie. Uzyskane dane pozwolą ocenić stan techniczny samochodu, sprawdzenie przebiegu itd.