Gdynia E(x)plory Week – wielkie święto nauki

25-28 marca 2015, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia

Pasjonaci nauki w każdym wieku już po raz czwarty będą mieli możliwość wzięcia udziału w jedynym tego typu naukowym wydarzeniu w Polsce – Gdynia E(x)plory Week. Miasto Gdynia oraz Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, partnerzy strategiczni tego wydarzenia, po raz kolejny pod koniec marca zmienią się w polskie centrum dowodzenia rozwojem technologii.

Gdynia E(x)plory Week to doroczne, kilkudniowe święto nauki, w ramach którego Fundacja Zaawansowanych Technologii, organizator wydarzenia, przygotowuje niezwykle bogaty program skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów, start-upów, innowacyjnych firm, naukowców, przedstawicieli mediów, władz samorządowych oraz centralnych.

– Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia to polska dolina krzemowa. Tu nauka łączy się ze sztuką i biznesem. Na skalę globalną rozwijają się tu nowoczesne idee i technologie, które pomagają w codziennym życiu każdego z nas. To zasługa młodych, zdolnych, ambitnych ludzi, najlepszych specjalistów, którzy przybywają do Gdyni z całego świata. Dlatego też jest to naturalne środowisko dla tak cennych inicjatyw, jak Gdynia E(x)plory Week – mówi Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdynia.

Na wszystkich gości tegorocznej edycji Gdynia E(x)plory Week czeka kilkadziesiąt warsztatów, pokazów naukowych, prezentacji konkursowych, debat oraz paneli dyskusyjnych, organizowanych w ramach Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory, Kongresu E(x)plory oraz Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory. Młodzi wynalazcy będą prezentować swoje projekty w czasie finału Konkursu, a ich nieco starsi koledzy, którzy myślą już o rozwijaniu swoich pomysłów pod kątem biznesowym, będą mieli okazję pochwalić się swoimi osiągnięciami w specjalnej Strefie Start-upów, stanowiącej kolejną atrakcję wydarzenia.

Każdy z elementów Gdynia E(x)plory Week jest dedykowany innym odbiorcom. Największe emocje, zwłaszcza wśród uczestników, budzi ogólnopolski finał Konkursu Naukowego E(x)plory, największego w Polsce konkursu, zachęcającego młodzież do tworzenia projektów naukowych, rozwijania swoich zainteresowań i poszerzania wiedzy. A jest o co walczyć. Najlepsze prace zostaną bowiem nagrodzone stypendiami naukowymi w wysokości 10 000, 6 000 i 3 000 zł i – co ważniejsze – możliwością reprezentowania Polski na prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych w USA, Holandii, Belgii i Rumunii. Tegorocznych laureatów poznamy na Gali Finałowej, która odbędzie się 27 marca br.

– Laureaci z poprzednich lat odnosili sukcesy także na polu międzynarodowym. Potwierdza to wysoki poziom Konkursu, a przede wszystkim jest najlepszym dowodem na to, że polska młodzież jest bardzo zdolna, niekiedy jedynie potrzebuje wsparcia i możliwości zaprezentowania swoich innowacyjnych pomysłów. Przy tej okazji chciałabym podziękować wszystkim Partnerom tego projektu, bowiem bez nich nie udałoby nam się zrealizować marzeń wielu uczniów – mówi Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii, organizatora E(x)plory.

Nowym elementem Gdynia E(x)plory Week jest specjalistyczny Kongres E(x)plory. Jego tematem przewodnim w tym roku będą „Innowacje w Polsce: Dzisiaj i Jutro”. W ramach sesji panelowych oraz warsztatów uczestnicy oraz prelegenci będą poszukiwać odpowiedzi na pytania, dlaczego warto wspierać innowacje i jak robić to najbardziej skutecznie.

W ubiegłym roku w ramach E(x)plory w Gdyni odbyło się ponad 50 warsztatów, wykładów oraz pokazów naukowych. 45 młodych naukowców z całej Polski, którym towarzyszyło 29 doświadczonych opiekunów naukowych, zaprezentowało 30 najlepszych projektów naukowych. Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony partnerów, przedstawicieli mediów, jak i mieszkańców Trójmiasta, o czym świadczy 1700 gości wydarzenia.

Organizatorzy tegorocznego Gdynia E(x)plory Week zapraszają do udziału w tym wyjątkowym święcie nauki. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Osoby zainteresowane poszczególnymi pokazami, które odbędą się w ramach Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory lub udziałem w Kongresie E(x)plory powinny zarejestrować się wypełniając odpowiedni formularz na stronach internetowych www.explory.pl i www.kongres.explory.pl, gdzie znajdą także szczegółowy program poszczególnych wydarzeń.

Dodaj komentarz