Kilka słów o hirudoterapii

Hirudoterapia jest metodą leczenia, która polega na przyczepieniu pijawki w chore miejsce. Ich stosowanie sięga aż czasów starożytnego Egiptu, którymi leczyli bóle reumatyczne. Podczas rozwoju medycyny w XX wieku zupełnie o nich zapomniano, ale dziś wraca się do ich stosowania.

Do tej metody używane są tylko sprawdzone pijawki lecznicze, które pochodzą wyłącznie ze sterylnych hodowli. Dzięki substancjom zawartej w ślinie ugryzienie pijawki nie boli. W tym momencie wraz ze śliną wpuszcza do organizmu substancje, które między innymi działają przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Co ciekawe ślina pijawek ma także działanie antynowotworowe. Wpływają na odporność immunologiczną organizmu kiedy jest osłabiona. Pijawki stosowane są także przy niegojących się ranach a także migrenach. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na zabieg hirudoterapii. W pierwszej grupie zagrożenia są osoby, które chorują na niedokrwistość oraz z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Do tej grupy zaliczają się także kobiety w ciąży. Przed zabiegiem konieczne jest zrobienie badań krwi.

Dzień przed zabiegiem nie należy spożywać niektórych produktów a między innymi cebuli oraz czosnku. Pijawki są uczulone na wszystkie drażniące zapachy, dlatego nie można używać też kremów w miejscu, w którym ma być przyczepiona. Zabieg trwa przeważnie godzinę, ale lekarz wyznacza liczbę sesji oraz czas jego trwania. Warto wspomnieć, że każda pijawka może być używana jednorazowo, zupełnie jak strzykawka. Kilka informacji jak wygląda leczenie pijawkami można poczytać tutaj http://pijawki.abros.pl/hirudoterapia-tom-i-podstawy-leczenia-pijawkami/. Na rynku dostępne są pijawki nieznanego pochodzenia i trzeba na nie uważać. Mogą przenosić groźne bakterie, które dostają się do organizmu tuż po ugryzieniu. Pijawki zatem powinny być potraktowane jako odpad medyczny, czyli zalane spirytusem i przekazane do utylizacji.

Przed wybraniem gabinetu należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy są warunki zabezpieczające przed zakażeniami oraz groźnymi chorobami. Bez sterylnych warunków nie powinniśmy wyrazić zgody na taki zabieg.

Dodaj komentarz